ایالات متحده آمریکا ، مطمئن ترین ضامن گفتگو بین کوزوو و صربستان – آخرین اخبار

[ad_1]

ایالات متحده ، مطمئن ترین ضامن گفتگو بین کوزوو و صربستان


رهبران حزب مخالف در کوزوو از آلبین کورتی نخست وزیر کوزوو خواسته اند که ایالات متحده را در روند گفتگو با صربستان مشارکت دهد. آلبرت کراسنیکی از “دموکراسی پلاس” تخمین می زند که فشار واشنگتن به کشورها برای دستیابی به توافق احتمالی می تواند بسیار بیشتر از فشار بروکسل رسمی باشد.

لومیر عبدیکو ، رئیس اتحادیه دموکراتیک کوزوو (LDK) ، روز چهارشنبه پس از دیدار با نخست وزیر کورتی گفت که بدون دخالت آمریکا هیچ گفتگویی با صربستان انجام نخواهد شد.

“دخالت ایالات متحده غیرقابل انکار است. بدون مشارکت آمریکا ، نباید گفتگویی انجام شود. کوزوو از نقش اتحادیه اروپا قدردانی می کند ، اما مطمئناً به دنبال مشارکت ایالات متحده در گفتگو است. عبدیکو گفت: “این غیر قابل بحث است.”

عبدیکو گفت که او از نخست وزیر کورتی خواسته است تا از موضع سیاسی دولت در مورد روند گفتگو مطلع شود.

“کوزوو باید از موقعیت سیاسی دولت کوزوو در گفتگو مطلع شود و ما منتظر این موضع هستیم و در آنجا پیشنهادی ارائه کردیم که به نخست وزیر سندی در مورد موقعیت سیاسی ارائه دادیم ، که فکر می کنیم دولت کوزوو باید این کار را انجام دهد. عبدیکو گفت: “این سند شامل اصولی است که گفتگو باید از آنها دفاع کند ، که عبارتند از بحث بر اساس شورای وزیران ، حفاظت از تمامیت ارضی ، حفظ شخصیت واحد کوزوو و نظم قانون اساسی.”

روز سه شنبه ، راموش هارادینایز ، رئیس اتحاد برای آینده کوزوو (AAK) از کورتی خواستار نمایندگی ایالات متحده شد.

“آنچه ما در حال بررسی آن هستیم عدم حضور ایالات متحده در گفتگو است ، ما فکر می کنیم این وضعیت بدی برای کوزوو است که تعادل منافع کوزوو را در گفتگو از بین می برد. هارادیناج گفت: “برای یک فرستاده ، کمیساری از ایالات متحده ، در مورد جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، بسیار مفید خواهد بود که کسی را به نمایندگی از آمریکا در مورد گفتگو قرار دهد.”

در دیدار با نخست وزیر کورتی ، رهبران LDK سندی را به او تحویل دادند که نظرات حزب در مورد گفتگو را خواستار احترام به اصول تعیین شده در آن و به رسمیت شناختن نتیجه نهایی گفتگو شد.

ابتکار نخست وزیری کورتی برای ملاقات با رهبران حزب مخالف ، توسط سرپرست موقت حزب دموکرات (PDK) Enver Hoxhaj رد شد.

می توانید کل مقاله را بخوانید اینجا

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *