بهبودی از COVID-19: چگونه و با چه کسی؟ – آخرین خبرها

[ad_1]

مییلندا بروگو

مایلیندا
ساحل

صداها
29 ژانویه 2021 – 4:13 بعد از ظهر

روزهایی وجود دارد که ذهن ما آزادانه از یک ایده به ایده دیگر تلاش می کند ، اما زمان های دیگر ، مانند آن روزهایی که در آن زندگی می کنیم ، شرط می بندم که این به همان ایده برمی گردد: این همه گیری چه زمانی پایان می یابد و چه کاری باید انجام شود ، برای جلوگیری از سقوط – فروپاشی؟

ما می توانیم پاسخ این س byال را با نگاهی به گزارش های رسانه ای در مورد بحران Covid-19 آغاز کنیم. ذکر یک فاجعه احتمالی یا امیدهای طلایی که به زودی دو دوز واکسن به ما راه پیدا می کند. یا می توانیم از منظر شروع کنیم ، به مراحل بعدی فکر کنیم و به برخی داده ها مجهز شویم که به ما کمک می کند تا بدانیم کجا هستیم ، بنابراین کجا هستیم این ایده اصلی رصدخانه اشتغال در بالکان غربی است که ما امروز رسماً ارائه می دهیم. برای نظارت بر تأثیرات همه گیری Covid-19 بر بازارهای کار در سراسر منطقه ، بلکه همچنین نشان دادن روند بازار کار برای شش اقتصاد بالکان غربی (WB).

با توجه به این موضوع ، ما در شورای همکاری منطقه ای (RCC) ، پروژه خود در زمینه برنامه اشتغال و امور اجتماعی 2 (ESAP 2) ، بررسی اشتغال در بالکان غربی را به طور خاص تر آماده کرده ایم. آره. مشاهده کلمه ای نیست که قبلا نشنیده باشید. با این حال ، این اولین نوع از نوع خود است. یک پلت فرم آنلاین که داده های بازار کار جمع آوری شده از منابع رسمی در هر یک از شش اقتصاد بالکان غربی را جمع آوری و نمایش می دهد.

امروز ، همانطور که معرفی می کنیم ، رصدخانه اشتغال نشان می دهد که در ابتدای بحران ، در مارس 2020 ، تعداد ثبت شده بیکاران در منطقه حدود 1.22 میلیون شهروند بود و تا نوامبر 2020 تقریبا به 1.4 میلیون نفر رسیده بود. به این معنی که تقریباً 177 هزار شهروند به عنوان بیکار در خدمات استخدام عمومی ثبت شده اند. این میزان 14.5 درصد از تعداد بیکاران ثبت شده در بالکان غربی طی یک دوره 9 ماهه است. چرا؟ در این مرحله ، تحلیلگران ، کارمندان ، دانشگاه ها ، جامعه تجارت … می توانند بیشتر درک کنند.

با آشکار شدن بحران با اقدامات کنترلی و اقدامات دولتی طراحی شده ، بررسی ما نشان می دهد که تغییرات ماهانه بیکاران ثبت شده در اکثر کشورها در ابتدای همه گیری چندان مشخص نبوده است. با این حال ، این ارقام کلی برای اقتصاد بالکان غربی “تغییرات قابل توجهی را” پنهان می کند ، زیرا در برخی از اقتصادها کاهش بیکاری وجود دارد ، البته بسیار کم ، در حالی که در برخی دیگر این رشد بسیار بیشتر از متوسط ​​منطقه است. به همان اندازه مهم است که روشن کنیم این ارقام شامل از دست دادن زمان کار ، کاهش دستمزد و همچنین شامل تغییر در بخش غیررسمی و سطح مشارکت نیروی کار نیستند ، که از عوامل مهم برای PB هستند.

برای آوردن مثالی عینی ، ما به مورد نینا اشاره می کنیم که او را می شناسیم (که از ترس از دست دادن شغل خود ، او نمی خواهد جزئیات آن به اطلاع عموم برسد). در این مطالعه او را در میان “بیکاران” پیدا نمی کنید ، اگرچه درآمد وی به دلیل انزوا به نصف کاهش یافت ، که این امر به طور جدی بر ساعت کاری و کاری وی تأثیر می گذارد. و انتظار داشتن یک نوزاد شرایط را برای نینا دشوارتر می کند. به طور خلاصه ، علیرغم اختلافات بین کشورهای BP ، روشن است که Covid-19 تأثیر قابل توجهی در مشاغل داشته و چالش های ساختاری BP در بازار کار را برجسته کرده است. حتی با وجود این تأثیرات ، اگر به زمان قبل از کوید برگردیم ، ما همچنان با اشتغال در بخش غیررسمی در معرض آسیب خواهیم بود ، زیرا تخمین زده می شود از 18٪ تا 30٪ در اقتصاد BP ، اشتغال کم جوانان ، سطح بالای بی تحرکی ، نابرابری های فعلی و غیره ·

همه گیر کنونی Covid-19 بسیاری از این چالش ها را برجسته کرده است. سلامت گروههای خاصی از شهروندان به طور نامتناسب به خطر می افتد. فعالیت اقتصادی در بسیاری از بخشها متوقف شده است. مشاغل خرد و کارگران منفرد در مشاغل پر خطر بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. احتمالاً دوگانگی بازار کار گسترش یافته است (به نظر می رسد اشتغال رسمی و رسمی بیشتر از کار خصوصی ، غیررسمی و آسیب پذیر محافظت شود). آخرین داده ها نشان می دهد که از مارس 2020 حدود 14 درصد از تعداد ثبت شده بیکاران در منطقه ما افزایش یافته است ، در حالی که برای جوانان این افزایش حدود 27 درصد است. قبل از همه گیری ، تقریباً دو سوم زنان در سن کار در بالکان غربی یا بیکار بودند یا از نیروی کار خارج بودند.

میزان مشارکت زنان در نیروی کار حدود 45 درصد است. با کی؟ در مورد کشورهای بالکان غربی ، جمعیت در سن کار (64- 15 سال) همچنان رو به کاهش است و این روند به دلیل پیر شدن و مهاجرت جمعیت است. برخی از تأثیرات منفی مهاجرت و فرار مغزها که باعث افتضاح منطقه ما می شود عبارتند از: کاهش سرمایه انسانی ، کمبود نیروی کار / مهارت ، کاهش ظرفیت برای نوآوری و دستیابی به فن آوری های مدرن تر ، تغییرات در بازار کار ، پیامدهای مالی ، بازار اندازه (به عنوان مثال کاهش در مصرف) ، کاهش رشد اقتصادی ، کاهش بهره وری ، هزینه بیشتر در کالاهای عمومی و عدم سرمایه گذاری در تشکیل سرمایه انسانی.

بنابراین چگونه اقتصاد کشورهای بالکان غربی در حال بهبودی از ضعف های ساختاری خود هستند که در اثرات منفی تأثیرات اقتصادی-اجتماعی Covid-19 ضرب می شوند؟ پاسخ آسان نیست. متأسفانه ، این بحران بی نظیر است. تصمیمات سیاسی نیز باید منحصر به فرد باشد. بازار مشترک منطقه ای (CRM) که توسط RCC به همراه شرکای ما در منطقه و اتحادیه اروپا ایجاد شده است ، می تواند ابزار خوبی باشد. یکی از مزایای بالقوه CRM این است که می تواند به رشد 6.7 درصدی رشد تولید ناخالص داخلی در منطقه منجر شود. به طور خاص ، این به معنای کار بیشتر و کار با کیفیت برای شهروندان است.

وظیفه پیش رو دشوار است ، اما قابل دستیابی است و زمان اقدام اکنون است ، زیرا سرمایه انسانی کافی برای اعتماد به نفس ، استعداد ، انرژی و اشتیاق برای تحقق بخشیدن به این چشم انداز داریم. برای بازگشت به ابتدا ، نظرسنجی اشتغال (ESAP) ایجاد شد تا داده های بازار کار را به صورت ماهانه ، فصلی و سالانه در همه کشورهای WB (اقتصادها) و در سطح منطقه ارائه دهد.

با همکاری شرکای خود ، داده های جمع آوری شده را گسترش داده و بر اساس جنسیت ، سن و تحصیلات تقسیم می کنیم و روندهای مهم در همه اقتصادها را نشان می دهد. هدف CRM و SEE 2030 (جنوب شرقی اروپا) کاهش تعداد بیکاران ، کاهش نابرابری ها ، افزایش سطح تحصیلات و جوانتر کردن میانگین سنی جمعیت است. بنابراین بیایید در این نقاط ، مشاهده ، یاد بگیریم و عمل کنیم ، با هم!

(نظارت بر بالکان غربی از طریق مقاله ای توسط رصدخانه اشتغال ، مقاله توسط مجلیندا برگو ، دبیرکل شورای همکاری منطقه ای (RCC))

توضیح: همه نظرات این بخش منعکس کننده نظرات نویسنده (ها) و لزوماً NGB “Zëri” LLC نیست.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *