وقت آن است که کوزوو استقلال واقعی را بدست آورد – آخرین اخبار

[ad_1]

آلون بن میر

آلون
بن میر

صداها
05 فوریه 2021 – 6:17 بعد از ظهر

وقت آن رسیده است که رهبران سیاسی کوزوو از یک برنامه اقتصادی ، اقتصادی و سیاسی روشن ، منسجم و پایدار اطمینان حاصل کنند که کوزوو را در مسیر بهبود و پیشرفت قرار داده و به یک کشور واقعاً مستقل تبدیل شود.

هیچ خارجی نباید به عموم مردم کوزوو توصیه کند که در انتخابات بعدی به چه کسی رأی دهند ، و من مطمئناً جرات چنین توصیه ای را ندارم. با این حال ، هر شهروند کوزوو باید از هر نامزدی بخواهد یک برنامه اقتصادی – اجتماعی روشن و جامع برای هدایت عموم مردم در مسیر بهبود و رشد اقتصادی ، همراه با اصلاحات اجتماعی و سیاسی ارائه دهد. چنین برنامه هایی از زمان تأسیس کوزوو در سال 2008 کمبود داشته اند. اگرچه کشورهای مستقر دائماً با چالشهای جدیدی روبرو هستند ، این کشور نوپا تقریباً در هر زمینه زندگی با چالشهای بزرگتری روبرو است و قطعاً برای رسیدن به مناسبت.

متأسفانه ، در کوزوو ، دولتهای پی در پی معمولاً آزمایش نکرده اند و 13 سال پس از تأسیس ، این کشور هنوز با بحرانهای زیادی روبرو است که نیاز به توجه فوری دارد. بنابراین ، هر رأی دهنده واجد شرایط باید از کسانی که به دنبال یک دفتر ارشد هستند ، در مورد برنامه های خود برای مقابله با آنچه که کشور را آزار می دهد ، پاسخ دهد.

با توجه به اینکه کوزوو از بیکاری بی پایان از 25 تا 30 درصد رنج می برد ، یکی از کشورهای رقیب برای تحریک اقتصاد چه برنامه توسعه ای دارد؟ آنها چگونه قصد دارند بخش تولیدی کشور را نوسازی کنند؟ چگونه تجارت را سازماندهی مجدد خواهند کرد؟ آنها چه اقداماتی را برای استقلال کشور و انرژی انجام می دهند؟ و چقدر کوزوو می تواند با استفاده از منابع طبیعی خود ، به ویژه نقره ، سرب و بسیاری از مواد معدنی ، سود خالصی از تجارت خود کسب کند و درنهایت وابستگی کمتری به کوزوو به کمک های خارجی داشته باشد که معمولاً با پیوندهای پیوست همراه است؟ سرانجام ، از آنجا که ویروس کرونا ویروسی تأثیر مستقیمی بر اقتصاد دارد ، دولت جدید باید تمام اقدامات لازم را برای حل این مهمترین چالش ملی انجام دهد.

یکی از نگران کننده ترین مشکلات کوزوو زنان و مردان جوانی هستند که برای تحصیلات عالی تلاش می کنند و در نهایت به دلیل کمبود فرصت های شغلی کشور را ترک می کنند. البته پیشرفت اقتصادی رابطه مستقیمی با این معضل دردناک ملی دارد. با این حال ، رسیدگی فوری به این پدیده مهم است. دولت جدید باید به ایجاد شغل برای جوانان متعهد شود ، به ویژه در بخش های با فناوری پیشرفته و انرژی پاک ، که با حفظ منافع کنترل ، آن را برای سرمایه گذاران خارجی جذاب می کند.

رهبران جدید باید متعهد شوند که فساد را از بین ببرند ، که تقریباً تمام بخشهای دولت و همچنین بخشهای خصوصی را آلوده کرده و برای جلب اعتماد به شرکتهای دولتی و خصوصی ضروری است.

اصلاحات اجتماعی و سیاسی از دیگر زمینه هایی است که دولت جدید باید به آنها توجه ویژه داشته باشد. برای کشوری که برای ادغام در اتحادیه اروپا تلاش می کند ، آنها باید این اصلاحات را جدی بگیرند و کاملاً به ارزشهای غربی پایبند باشند. آزادی مطبوعات باید به هر قیمتی تضمین شود ، حقوق بشر باید مقدس باشد ، ناقضان باید با بار قانون روبرو شوند ، دادگستری باید جنگ را از بالا قضاوت کند ، مالیات عادلانه اعمال شود ، دادگستری باید از بالا نبرد را قضاوت کند ، سیاستمداران باید دارایی ها و بدهی های خود را فاش کنند و در آخر دولت باید پیشرفت یا عدم حضور خود را در همه زمینه ها به مردم اطلاع دهد. علاوه بر این ، دولت نباید اجازه دهد نیروهای خارجی ، به ویژه ترکیه ، بر اصلاحات اجتماعی و سیاسی در کوزوو تأثیر بگذارند ، زیرا آرمان اردوغان این است که کوزوو را در دستور کار شخصی سیاسی و اسلامی خود قرار دهد.

سرانجام ، مردم باید از دولت بخواهند که در مورد سیاست خود در قبال صربستان به اندازه کافی روشن باشد و علناً اعلام کند راهی وجود دارد که می تواند به عادی سازی روابط با بلگراد منجر شود. اگر صربستان ابتدا کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نشناسد ، دولت باید خود را متعهد کند که مذاکرات را آغاز نکند. فقط تغییر در قلمرو ، تأمین آب ، تجارت و سایر موارد در این سطح بین دو کشور برای دستیابی به این هدف مورد مذاکره قرار خواهد گرفت. علاوه بر این ، در حالی که ایالات متحده تحت نظارت بایدن و اتحادیه اروپا متعهد به استقلال کوزوو هستند ، آنها می توانند نفوذ بیشتری در صربستان اعمال کنند تا موقعیت خود را تغییر دهند ، به ویژه اکنون که پوتین ، که اعمال نفوذ ناعادلانه در صربستان است ، در داخل و در دفاع با مشکل است بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده

البته ، هم اکنون عموم مردم کوزوو می توانند از قدرت انتخاباتی خود استفاده کنند تا تمام حقوق و نگرانی های خود را از احزاب سیاسی رقیب مطالبه کنند و به روشنی اعلام کنند که دیگر نمی توان رای آنها را مسلم دانست. کسانی که می خواهند به اوج قدرت برسند باید درک کنند که باید از قدرت خود برای خدمت به مردم استفاده کنند ، نه اینکه از کسانی که به آنها قدرت داده اند سو استفاده کنند.

توضیح: همه نظرات این بخش نظرات نویسنده (ها) و نه لزوماً NGB “Zëri” LLC را منعکس می کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *